Jak zapobiec kontuzjom w trakcie gry w piłkę nożną?

jak-zapobiec-kontuzjom-w-trakcie-gry-w-p

Kontuzje zdarzają się niestety w każdym sporcie i w większości przypadków jest to po prostu wynik nieszczęścia. Wielu urazów można jednak uniknąć, bo wystarczy odpowiednio przygotować organizm, by móc zapobiec złapaniu kontuzji. Warto przede wszystkim unikać takich sytuacji, w których ryzyko odniesienia kontuzji jest po prostu duże. Eksperci podkreślają tutaj dużą rolę tzw.

czucia głębokiego, czyli czucia nieuświadomionego, które często właśnie nieświadomie pozwala nam zachować kontrolę i stabilność stawów czy ruchów, a co za tym idzie unikać różnych urazów. Bardzo ważna jest także oczywiście rozgrzewka, czyli rozciąganie mięśni i przygotowanie swojego organizmu do dużego wysiłku, z jakim mamy do czynienia podczas gry. Jak się bowiem okazuje, w ten sposób znacząco zmniejszamy ryzyko odniesienia różnych urazów, także tych mniejszych. Nasze ciało i nasz organizm jest bowiem przygotowany do biegania, skakania, nagłej zmiany kierunków, dlatego też nie powinna nas spotkać żadna przykra niespodzianka.

Ale rozgrzewka to nie tylko ćwiczenia przed samym treningiem czy meczem, gdyż równie ważne jest odpowiednie rozciąganie po wysiłku. Coraz częściej wskazuje się również na to, że przed kontuzjami może nas ochronić odpowiednie podejście do gry, co wiąże się m.in. z dobrą dietą, dzięki której nasz organizm będzie miał siły do gry.

Czasami kontuzję są wynikiem źle dobranego sprzętu czy złego stanu nawierzchni, na co również powinniśmy zwracać dużą uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *