Jaką rolę w drużynie piłkarskiej ma trener?

jaka-role-w-druzynie-pilkarskiej-ma-tren

Każda drużyna to jedenastu zawodników oraz rezerwowi, którzy to tworzą jeden wielki zespół. Ale to przecież nie wszystko, bo w drużynie są także fizjoterapeuci, lekarze i przede wszystkim trenerzy.

Jaka jest jednak tak właściwie rola trenera? Można pokusić się o stwierdzenie, że ta rola jest olbrzymia, bo przecież zawodnicy i ich talent to jedno, jednak trzeba jeszcze wszystkich piłkarzy tak poukładać, aby rzeczywiście zagrali oni na miarę swojego talentu. I to jest właśnie najważniejsza funkcja trenera, który musi więc umieć dostrzec umiejętności danego zawodnika, ale też być dobrym taktykiem i wiedzieć, jak wykorzystać tego czy tamtego piłkarza w swojej układance.

Szkoleniowiec odpowiada również za treningi i ich organizację oraz przebieg. A przecież to właśnie na treningach zawodnicy powinni szkolić i podnosić swoje umiejętności.

Rolą trenera jest także odpowiednie zmotywowanie zawodników, którzy wybiegną na boisko, a do tego właściwa reakcja na przebieg spotkania – to trener decyduje o tym, kogo z murawy zdjąć, a kto ma się na niej pojawiać. To też od decyzji selekcjonera zależy to, kto będzie wykonywał poszczególne stałe fragmenty gry jak rzuty wolne czy rzuty karne.

Nic więc dziwnego, że praca trenera nie jest zbyt łatwą, a sukces odnoszą najczęściej osoby doświadczone, gdyż to właśnie doświadczenie jest jedną z najważniejszych cech dobrego trenera. Dość powiedzieć, że z wyników najczęściej rozliczany jest właśnie szkoleniowiec i to na nim spoczywa ogromna odpowiedzialność, z którą nie każdy potrafi sobie poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *