Najważniejsze zasady gry w piłkę nożną

najwazniejsze-zasady-gry-w-pilke-nozna

Piłka nożna to chyba najpopularniejszy sport w Polsce – cieszy się zarówno dużym zainteresowaniem widzów, jak i osób uprawiających sport. Mogłoby się więc wydawać, że podstawowe zasady są już wszystkim dobrze znane, ale czasem zdarza się o nich zapomnieć, dlatego też warto zrobić małą powtórkę dotyczącą przynajmniej tych najbardziej podstawowych reguł.

I tak, jedna drużyna liczy jedenastu piłkarzy, więc w momencie rozpoczęcia meczu na boisku przebywa 22 zawodników. Jednak tylko bramkarze mogą dotykać piłki rękoma i mogą to robić wyłącznie w swoim polu karnym.

Rzut karny wykonuje się z jedenastu metrów od linii bramkowej, nawet jeśli piłka wyleci poza boisko to wtedy mamy do czynienia z autem lub rzutem rożnym. W razie faulu lub naruszenia przepisów sędzia może podyktować rzut wolny.

Ostre naruszenie reguł takie jak brzydki faul czy niesportowe zachowanie mogą być podstawą dla sędziego, by dać zawodników żółtą lub w niektórych przypadkach także czerwoną kartkę – żółta to ostrzeżenie, natomiast po obejrzeniu czerwonej kartki gracz musi opuścić boisko. Czerwony kartonik można także obejrzeć w wyniku zebrania dwóch żółtych kartek.

Trener w każdym meczu może dokonać maksymalnie trzech zmian. Sam mecz trwa łącznie 90 minut i podzielony jest na dwie połówki po 45 minut, choć do każdej połówki arbiter może doliczyć jeszcze dodatkowy czas – zdarza się to głównie wtedy, jeśli w grze było sporo przerw wymuszonych np.

interwencją klubowych lekarzy w razie kontuzji któregoś z graczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *